TryLearn More

Use SIP trunks, WebRTC & Apps

Slash your Phone Bill by 80%

Přechod z veřejné telefonní sítě na SIP trunk: vysvětlení SIP trunking

Stará dobrá éra veřejné telefonní sítě (PSTN) se chýlí ke konci. Ať už se jedná o analogovou technologii, ISDN BRI, linky E1 nebo t1, přechází telefonie ze sítě PSTN na mnohem modernější a flexibilnější SIP trunky.

Velké telekomunikační společnosti rychle ukončují podporu funkčnosti zastaralých sítí PSTN a zákazníky přemlouvají i nutí k přechodu na IP telefonii. V blízké budoucnosti se tak již využívání SIP trunku a modernizaci telefonního systému nebude možné vyhnout.

Společnost Verizon už zákazníkům přestala nabízet základní služby ISDN. Počet ISDN linek ve Velké Británii poklesl na 3 milionu ze 4,7 milionu linek v roce 2007 – a tento trend se dále zrychluje. Do roku 2017 ukončí hlavní poskytovatelé telekomunikačních služeb, jako jsou BT, KPN, France Télécom, Deutsche Telekom nebo Telekom Italia, nabídku ISDN linek.

V důsledku tohoto vývoje vzrostlo v roce 2015 používání SIP trunkingu o 62 procent oproti předchozímu roku. Z tohoto průvodce se dozvíte, co jsou to SIP trunky, jaké jsou jejich výhody a jak na ně můžete přejít.

Co jsou to SIP trunky?

SIP trunky jsou v podstatě telefonní linková vedení s přenosem přes IP prostřednictvím protokolu pro inicializaci relací – SIP (z angl. Session Initiation Protocol). Pomocí tohoto standardního protokolu připojí poskytovatelé telekomunikačních služeb (VoIP) jeden či více kanálů k zákazníkově pobočkové ústředně. S tímto SIP trunkem jsou provázána telefonní čísla a mezinárodní přímé volby (DID). V mnoha případech lze do příslušného SIP trunku provést přenos čísel.

Výhody SIP trunkingu

Rozloučení se sítí PSTN však firmám přináší celou řadu výhod. SIP trunky jim přinesou:

 • Nižší měsíční náklady za pronájem telefonních linek a mezinárodních přímých voleb – díky SIP trunkům podstatně klesne měsíční poplatek za linky instalované ve vašich kancelářích. Analogicky se podstatně sníží i náklady na mezinárodní přímé volby (DID).
 • Nižší cena za volání – na trhu působí hodně poskytovatelů SIP trunků a konkurenční prostředí tak výrazně stlačilo poplatky za volání. Některé SIP trunky dokonce umožňují neomezené volání.
 • Lepší zákaznický servis – poskytování lepších služeb zákazníků přidáním více místních i mezinárodních čísel. Už jen pouhým přidáním čísel do SIP trunku a jejich přiřazením k vaší IP pobočkové ústředně můžete zákazníkům poskytnout více možností k volání, a to při podstatně nižších nákladech. Odbourejte překážky bránící vašemu kontaktování a dosáhněte vyšších prodejů.
 • Ponechejte si stejné číslo i po přestěhování kanceláří. SIP trunky se nevážou k určité lokalitě, takže kanceláře lze snadno přestěhovat bez nutnosti měnit pevné linky nebo informovat zákazníky. Odpadá tak nepříjemné vyřizování s operátorem i placení za přesměrování telefonních hovorů.
 • Eliminujte brány VoIP – SIP trunky eliminují potřebu koupě a správy bran VoIP. Všechny hovory přicházejí přes IP. To, že není potřeba žádná další konverze, se často projeví i lepší kvalitou.
 • Využijte výhod moderní IP pobočkové ústředny – moderní řešení IP PBX / jednotné komunikace přinese zákazníkům vyšší produktivitu, mobilitu a růst prodejů. Připojení IP ústředny k SIP trunkům je mnohem snadnější než prostřednictvím sítě PSTN.
 • Flexibilita – do SIP trunku lze při rostoucím množství hovorů snadno doplnit kanály. Přidání kanálů lze zařídit jedním telefonním hovorem, a často jej lze provést okamžitě. Srovnejte to s instalací dalších telefonních linek a následnou modernizací staré pobočkové ústředny potřebnou k tomu, aby umožnila připojení dalších linek!
 • Odpovídající množství kanálů – díky SIP trunkům můžete snadno zvolit správný počet potřebných kanálů, zatímco v případě ISDN/T1 se často musíte rozhodnout mezi přidáním 15 nebo 30 linek. To vede obvykle k tomu, že skončíte s drahou nadbytečnou kapacitou.

Výběr správného poskytovatele SIP trunku

Dalším krokem je výběr poskytovatele SIP trunku, který vám zajistí potřebné SIP trunky. Při tomto rozhodování vstupuje do hry několik faktorů:

 • Bezpečnost – vzhledem k tomu, že jsou SIP trunky vystaveny internetovým hrozbám, je velmi důležité, aby měl příslušný SIP trunk dobře zabezpečenou síť a byl chráněn systémem proti podvodům. Systém zabraňující podvodům musí monitorovat systém a poskytovat ochranu proti podvodnému volání.
 • Vlastní síť – provozuje poskytovatel SIP trunku svou vlastní síť, nebo se jedná pouze o přejmenovanou službu? Na trhu je řada firem, které jen přeprodávají SIP trunky jiných poskytovatelů. Vyberte si takového poskytovatele, který má kontrolu nad svými službami a sítí.
 • Konkurenceschopná cena – náklady za poskytování služeb se velmi liší. Nabídka některých poskytovatelů SIP trunků je předražená. Hledejte konkurenceschopné sazby, ujistěte se však, že získáte SIP trunk se službami profesionální kvality. Poskytovatelé telekomunikačních služeb nabízejí například internetovým hovornám (call shopům) řešení nižší kvality. Hlídejte si náklady, buďte však připraveni zaplatit o trochu více za prvotřídní služby.
 • Přenos čísel – dokáže poskytovatel přenést vaše telefonní čísla? Rozhodněte se pro poskytovatele, který si poradí s přenosem veškerých stávajících čísel – ne všichni poskytovatelé to dokážou udělat ve všech oblastech.

Upgrade internetového připojení

Jakmile máte vybraného poskytovatele SIP trunku, zvažte pořízení vyhrazené internetové linky pro SIP trunk. Většina bran firewall zvládne provoz více WAN připojení, a při zohlednění nízké ceny internetové linky na většině míst bude samostatné VoIP připojení představovat nejspolehlivější způsob zajištění kvality VoIP hovorů.

Někteří poskytovatelé SIP trunků již spojují nabídku svých služeb s vyhrazenou internetovou linkou. Tím se dosáhne oddělení hlasového provozu od toho datového. Mnohé bude záležet na nákladech a na vaší síťové infrastruktuře. Zkontrolujte, zda je vaše brána firewall na současné úrovni a zvládne tak bezproblémový provoz VoIP.

Upgrade pobočkové ústředny na IP PBX

Je dost možné, že linky staré veřejné telefonní sítě (PSTN) budou připojeny k jinému zastaralému zařízení – pobočkové telefonní ústředně. Toto zařízení není flexibilní, často je drahé a jeho správa je obtížná. Technicky vzato je možné zakoupit bránu, která staré pobočkové ústředně umožní komunikovat se SIP trunky. Nyní je ale ta pravá chvíle k upgradu na moderní IP pobočkovou ústřednu (IP PBX) a plnému využití flexibility i moderních funkcí, které vám IP telefonie může nabídnout. Pro tuto možnost mluví mnoho důvodů, počínaje úsporami nákladů, přes zvýšení produktivity, až po navýšení prodejů. Zde se o tom dozvíte více. Jakmile padne rozhodnutí, budete si muset vybrat typ IP pobočkové ústředny. Vybírat můžete mezi hostovanými ústřednami a ústřednami na bázi softwaru nebo zařízení.

OBJEVTE VÝHODY SOFTWAROVÉ POBOČKOVÉ ÚSTŘEDNY

Whitepaper

Tento dokument vysvětluje přínosy telefonního systému na bázi softwaru. Proč dává smysl upustit od proprietárních řešení, která nabízí například Nortel, Mitel, Avaya, Alcatel a Siemens, a také od řešení na bázi zařízení využívajících uživatelské distribuce Linuxu, která se snaží skrýt vlastní komplikovanost, a přejít rovnou na SKUTEČNÉ řešení na bázi softwaru, běžící na mainstreamovém operačním systému s komerční podporou.

STÁHNOUT DOKUMENT

Free for up to 1 year! Select preferred deployment:

On-Premise

for Linux on a $200 appliance or as a VM

Get the ISO

On-Premise

for Windows as a VM

Download the setup file

On the cloud

In your Google, Amazon, Azure account

Take the PBX Express