TryLearn More

Use SIP trunks, WebRTC & Apps

Slash your Phone Bill by 80%

Definice VoIP

VoIP je zkratka Voice Over Internet Protocol (internetový protokol pro přenos hlasu). Jedná se o technologii, která přenáší hlasovou komunikaci a multimediální relace (například video) prostřednictvím sítí, které používají internetový protokol (IP).

První generace poskytovatelů služeb VoIP nabízela řešení, která se podobala architektuře obvyklých telefonních sítí. Druhá a třetí generace poskytovatelů budovala uzavřené sítě pro soukromé uživatele a nabízela bezplatná volání, nebo se zcela odpoutala od architektury starých telefonních sítí. Řešení VoIP umožňuje dynamickou interakci mezi uživateli libovolných dvou domén na internetu, chce-li některý z uživatelů telefonovat. Aby bylo možné volat prostřednictvím VoIP, je zapotřebí softwarová aplikace telefonu SIP NEBO hardwarový telefon VoIP. Lze volat odkudkoli a komukoli: k dispozici jsou čísla stanic VoIP i stanic komutované telefonní sítě.

Společnosti, které vsadí na systémy VoIP místo tradičních systémů pevných telefonních linek, budou moci využívat řadu výhod, například snížení měsíčních nákladů na telefonní poplatky, zvýšenou mobilitu a produktivitu. V roce 2008 bylo 80 % všech nově nainstalovaných telefonních pobočkových linek na světě typu VoIP.

Řešení VoIP zaměřená na firmy rovněž zahrnují možnosti sjednocené komunikace, což zahrnuje webové konference, prezenci, faxové a hlasové schránky přesměrované na e-mail, rychlý chat a další funkce. Dále zahrnují klienty chytrých telefonů, kteří umožňují zaměstnancům cestovat se svou pevnou telefonní linkou. Klienti chytrých telefonů rovněž používají VoIP komunikaci k volání a příjmu hovorů z mobilního telefonu uživatele, jako by používal svou pevnou telefonní linku.

Další informace

Typy telefonů VoIP / SIP

Co jsou brány VoIP a jak je lze používat

Get 3CX Free today

Download On-Premise or Try in the Cloud